

Podmorski optički vodovi
Jakov SIladi 4.E
Uvod
Devedeset i devet posto međunarodnih podataka prenosi se žicama na dnu oceana koje se nazivaju podmorski komunikacijski kabeli. Ukupno su dugački stotine tisuća kilometara i mogu biti duboki koliko je visok Everest. Kabeli se postavljaju posebnim čamcima koji se nazivaju kabelski slojevi. Više je nego što se bacaju žice s nakovanjima - kabeli se općenito moraju provući po ravnim površinama dna oceana, a vodi se računa da se izbjegnu koraljni grebeni, potopljeni brodovi, ribnjaci i druga ekološka staništa i opće zapreke . Promjer kabela za plitku vodu približno je jednak limenci soda, dok su kabeli za duboku vodu mnogo tanji - otprilike veličine čarobnog markera. Razlika u veličini povezana je s jednostavnom ranjivošću - ne događa se puno na 8000 metara ispod razine mora; posljedično, manja je potreba za pocinčanom zaštitnom žicom. Kablovi smješteni na malim dubinama zakopani su ispod dna oceana pomoću mlaznica vode pod visokim pritiskom. Iako se cijene po milji za instalaciju mijenjaju ovisno o ukupnoj duljini i odredištu, prelazak kabela preko oceana uvijek košta stotine milijuna dolara.
![]() | ![]() | ![]() |
---|
Zastita Vodova
Dobra vijest je da je teško presjeći podmorski komunikacijski kabel, makar samo zbog tisuća vrlo smrtonosnih volti koji prolaze kroz svakog od njih. Loša vijest je tajemoguće, kao što se vidi u Egiptu 2013. Tamo, sjeverno od Aleksandrije, uhićeni su muškarci u mokrim odijelima koji su namjerno presjekli kabel Jugoistočna Azija-Bliski Istok-Zapad-Europa 4, koji prolazi 12.500 milja i povezuje tri kontinenta . Brzine interneta u Egiptu bile su osakaćene za 60 posto dok se linija nije mogla popraviti.
Kada se ošteti podmorski kabel, šalju se brodovi za posebne popravke. Ako se kabel nalazi u plitkoj vodi, postavljaju se roboti koji će zgrabiti kabel i izvući ga na površinu. Ako se kabel nalazi u dubokim vodama (6500 stopa i više), brodovi spuštaju posebno dizajnirane grabilice koje se hvataju za kabel i podižu na popravljanje. Da bi se stvari olakšale, grabilice nekad prerežu oštećeni kabel na dva dijela, a brodovi za popravak podižu svaki kraj zasebno za krpanje iznad vode.
INTERNETSKA PODSTONSKA GRAĐEVINA IZGRADENA JE DA TRAJE 25 GODINA.
Od 2014. godine na dnu oceana nalazi se 285 komunikacijskih kabela, a 22 od njih još se ne koriste. Oni se nazivaju 'tamnim kabelima'. (Jednom kad su uključeni, kaže se da su 'upaljeni'.) Podmorski kabeli imaju životni vijek od 25 godina, a za to vrijeme se sa stanovišta kapaciteta smatraju ekonomski održivima. Međutim, tijekom posljednjeg desetljeća globalna potrošnja podataka eksplodirala je. U 2013. godini internetski promet iznosio je 5 gigabajta po glavi stanovnika; očekuje se da će ovaj broj doseći 14 gigabajta po stanovniku do 2018. Takvo povećanje očito bi predstavljalo problem kapaciteta i zahtijevalo bi češće nadogradnje kabela. Međutim, nove tehnike fazne modulacije i poboljšanja terminalne opreme podmorskih linija (SLTE) na nekim su mjestima povećale kapacitet za čak 8000 posto. Žice koje imamo više su nego spremne za promet koji dolazi.
Let’s Connect
Getaldiceva 4, Zagreb
098260243